SiziNveBenimforum.Net Platformuna HoşGeldiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aydın Tarihi

Aydın Tarihi Empty Aydın Tarihi

Mesaj tarafından By_hakaN Cuma 05 Ara. 2008, 23:37

Aydin; tarihin bilinen devirlerinden beri çesitli uygarliklara merkez olmus, antik çagin Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nisa, Prien, Magnesia gibi önde gelen kentleri olmustur.

Bugünkü Aydin, kuzeyindeki Top Yatagi sirtinda kurulan Tralles Kenti ile birlikte MÖ 2500 yilinda Hititler zamaninda gelismis, MÖ VII. yy.da Lydia zamaninda da en parlak çagini yasamistir.

Düsüncenin yasam ve felsefe arasinda kopmaz bag olarak insan yasamini isledigi bu topraklar, sirasiyla Frigya, Lidya, Pers, Roma ve Bizans çaglarini yasamis, daha sonra 1171-1270 yillari arasinda Selçuklular, 1270-1307 yillari arasinda Menteseogullari, 1307-1390 yillari arasinda Aydinogullari, 1390-1922 yillari arasinda da Osmanli dönemini yasamistir.

Selçuklularla birlikte Türk uygarliginin izleri olan kültür varliklari ve vakif eserleriyle donatilan Aydin; sanat, felsefe, sosyal hizmetler, tarim ve mimaride parlak ve uygar günlere sahit olmus, geçmis dönemlerin tarihsel izleri korunarak günümüze kadar tasinmistir.

Aydin''in Türk egemenliginde bir yönetim birimi statüsü kazanmasi 1390 yilinda Yildirim Beyazit''in sehzadesi Ertugrul Bey''in Vali olarak Aydin''a atanmasiyla baslamistir.

Aydinogullari zamaninda sehrin adi Aydin Güzelhisari olmus, daha sonralari Aydin adini almistir. Sehir XIV yy. da bugünkü yerine kurularak idari kademelendirme sirasiyla, 1390 yilinda eyalet, 1426 yilinda sancak, 1811 yilinda eyalet, 1850 yilinda Izmir’e bagli sancak olmustur.

Aydin''in 1919 yilina kadar sancak seklinde devam eden bu yönetim sekli, 25 Mayis 1919-7 Eylül 1922 yillari arasinda 40 aya yakin süren isgalden sonra ve Kurtulus Savasinin kazanilmasiyla birlikte 1923 yilinda degismis, müstakil vilayet olmustur.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Ben Böyleyim : Aydın Tarihi Akyn10
ReP Puanı : 15