Bursa Coğrafyası

Aşağa gitmek

Bursa Coğrafyası Empty Bursa Coğrafyası

Mesaj tarafından By_hakaN Bir C.tesi 06 Ara. 2008, 00:47

Coğrafik Özellikler

Bursa’nın yüzölçümü 10768 km karedir. Şehir merkezi Marmara bölgesinde yer alır. Güneydeki toprakları Ege bölgesi sınırları içine girer.İznik gölünün güneyinde Gemiç Dağı da denen Katırlı Dağı (1283 m ) ve Avdan Dağı yer alır. Ovanın güneyinde 2543 m ye ulaşan Uludağ yer alır.

Bursa il sınırları içinde çok büyük ve verimli ovalar vardır.Bunların en önemlisi Uludağ’ın kuzeybatı eteklerinde uzanan Bursa ovasıdır. Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Yenişehir, İnegöl, İznik ovaları da ilin önemli ovalarıdır.

İlin başlıca akarsuyu Emet ve Orhaneli çaylarının birleşmesiyle oluşarak Uluabat Gölüne dökülen Kirmastı Suyudur. Mustafakemalpaşa ovasına can veren bu akarsuya Mustafakemalpaşa çayı da denir. Bursa Ovasını sulayan Nilüfer çayı ise Susurluk Çayına katılır. Uludağ’dan kaynaklanan Göksu doğuda Yenişehir Ovasını sulayarak Sakarya ırmağına katılır. Bursa göl açısından da zengindir. Başlıca doğal göller Uluabat Gölü ile kuzeydoğu bölgesinde yer alan ve Marmara Bölgesinin en büyük gölü olan İznik Gölü’dür. Ayrıca Susurluk çayı deltasında Arapçiftliği ve Dalyan Gölleri vardır. Yapay göller ise Demirtaş, Doğancı, Gölbaşı, Kayapa ve Hasanağa baraj gölleridir.

İklim
Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir geçiş alanında yer alan Bursa’nın iklimi karmaşık bir yapı gösterir. Kuzey kesiminde Akdeniz ikliminin Marmara kıyılarına özgü tipi etkili olurken güney ve iç kesimlerinde İçbatı Anadolu’nun karasal iklimi görülür. En düşük hava sıcaklığı Gemlik ve Mudanya’da -10 dereceye kadar düşmezken Bursa’da -25 dereceyi bulur. Bunun nedeni Uludağ gibi bir yükseltinin Bursa’nın hemen yanı başında yer almasıdır. Yerin karla kaplı olduğu ortalama süre Uludağ’da 6 ay, Bursa’da 10 gün, Gemlik ve Mudanya’da bir haftadan azdır.

Bitki Örtüsü

Bursa doğal bitki örtüsü açısından zengin bir ildir. İl alanının yaklaşık %40 ı ormanlarla kaplıdır. Ormanların büyük ölçüde tahrip edildiği güney kesimdeki platolarda bitki örtüsü genellikle step(bozkır) görünümündedir. Marmara kıyılarında makiler ve zeytinlikler egemendir. Alçaklardaki ormanlar daha çok gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılağaçlardan oluşur. Daha yükseklerde kayın, meşe, göknar ve kara çam ormanları vardır. Uludağ’da 1600 m den daha yüksek kesimlerde saf Uludağ göknarı ormanları yer alır.

Yabani Yaşam

Orman ve sulak alan açısından zengin olan ilde yabani yaşam bir hayli canlıdır. Şimdiye kadar yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda bu bölge'de 50'ye yakın kuş, 10 kurbağa (kuyruklu ve kuyruksuz) 3 kaplumbağa, 11 kertenkele, 11 yılan, 43 kelebek türünün yaşadığı tesbit edilmiştir. Varlığı bilinen başlıca memeliler ayı, dağ keçisi, gelincik, geyik, karaca, kunduz, porsuk, sansar, sincap ve yaban domuzudur. Dünya ve Türkiye için önemli kelebeklerden biri olan Parnassis Apollo bu bölgede sadece Uludağ'ın 2200 m. den sonraki yüksekliklerinde yaşar. Aşırı yakalanma sonucunda nesli tükenmekte olan hayvanlarımızdan biridir. Apollon kelebeği yılda yalnızca birkaç gün görülebilir. Geyikgillerden olan Cervus elaphus maral'ın da neslini korumak amacıyla, bu bölgede bir üretme istasyonu kurulmuştur. İlk bulunduğu yer Uludağ olan Rana macrocnemis, (Uludağ kurbağası) da bu bölgenin tipik kurbağaları arasında yer alır. On bir yılan türünden ikisi Engerikgillerden olup Vipera ammodytes ve Vipera xathina türleridir. Bu yılanlar arasında 2'de yarı zehirli yılan türü bulunmaktadır. Bunlar da Malpolon monspessulanus ve Telescapus fallax'dır. Günümüzde seracılıkta ve bitkilerin döllendirilmesinde kullanılan Bombus arıları da, Bursa'nın biyolojik zenginliklerinde birisidir. Bu bölgede 13 Bombus türünün varlığı tesbit edilmiştir. Göllerin yanı sıra Susurluk çayı deltası ve Uludağ kuşlar açısından önemli üreme alanlarıdır. Bu alanlarda rastlanan türlerden başlıcaları ağaçkakan, akbaba, angıt, balaban, balıkçıl, batağan, baykuş, çakır balı bülbülü, doğan, kartal, kırlangıç, kocagöz, pakta, pelikan, sumru, suna ve uzunbacaktır.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Mesaj Sayısı : 420
Yaş : 40
Nerden : İzmir
Ben Böyleyim : Bursa Coğrafyası Akyn10
ReP Puanı : 15
Kayıt tarihi : 01/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz