Kahramanmaraş Coğrafyası

Aşağa gitmek

Kahramanmaraş Coğrafyası Empty Kahramanmaraş Coğrafyası

Mesaj tarafından By_hakaN Bir C.tesi 06 Ara. 2008, 08:44

Kahramanmaraş ın ilçeleri Afşin, Andıran, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu dur coğrafi kahramanmaraş akdeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri nin birleştiği yerde bulunmaktadır. Güneybatısını Nur Dağlarının uzantılarının kapladığı ilde diğer önemli yükseltiler Berit, Engizek, Binboğa, Delihöbek, ve Ahır dağları dır. Kahramanmaraş, Elbistan ve Göksun ovaları ilin önemli ovaları olup, ceyhan nehri ile Ak su çayı önemli akarsularıdır

iklimi Kahramanmaraş ilinde, genel olarak denize uzaklık ve yükselti nedeniyle, değişikliğe uğramış karasallaşmış bir Akdeniz iklim tipi egemendir. ilde yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer.

Tarihçesi Tekir Vadisi, Döngel Köyü ndeki mağaralarda yapılan araştırmalarda ele geçen buluntular yörede insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağda başladığını Neolitik, Kalkolitik ve Eski tunç Çağları nda da sürdüğünü göstermektedir. Şehri hititler kurmuşlardır. Daha sonra Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre hakim olmuşlardır.

dünyanın sa yılı madalyalı şehirlerinden biri olan Maraş a Kurtuluş Savaşı sırasında halkın gösterdiği direnişten dolayı 7 Şubat 1973 den itibaren tbmm tarafından Kahramanlık ünvanı verilerek adı Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

Ne Yenir Kahramanmaraş ta kültürel değerlerin bir öğesi de yemek ve tatlılardır. kış için tarhana, bulgur, dövme, nişasta hazırlanır ve biber, patlıcan, kabak, bamya ve fasulye gibi yiyecekler kurutularak saklanır.

Tarhana, ekşili çorba, dövmeli mercimekli çorba, yoğurtlu dövmeli çorba, Maraş paçası gibi çorbalar simit köftesi, kısır köftesi, içli köfte, sömelek köfte, suluyağlı köfte, ekşili köfte, yoğurtlu köfte, yavan köfte, ekşili aya köftesi gibi köfte çeşitleri keşk aşı dövme aşı, Maraş pilavı, tavuklu pilav, peynirli ve çökelekli börek , bayram çöreği gibi pilav ve börekler yöreye özgü yemeklerdir.

Tatlı olarak ünlü Maraş dondurmasını unutmamak gerekir. Fıstık ezmesi, un sucuğu, pestil sucuğu, hapısa yörenin bilinen diğer tatlılarıdır.

Ne Alınır ağaç oyma tekniği ile yapılmış eşyalar, dövülerek işlenmiş bakır malzemeler, sim ve sırma işleri, yemeni adı verilen deriden yapılmış geleneksel ayakkabılar ve postallar Kahramanmaraş tan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır. Yine ünlü Kahramanmaraş kırmızı biberi, tarhanası, fıstık ezmesi, un sucuğu ve pestil sucuğu, büyük emek verilerek elde yapılan bakır işleri Kahramanmaraş ta yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilecek mamüllerdendir.

Osmanlı Dönemi nden kalan büyük Kapalı Çarşı, Mazmanlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ile Yer altı Çarşısı, Çinili Çarşı ve çeşitli pasajlar bu alışverişlerin yapılabileceği yerlerdir.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Mesaj Sayısı : 420
Yaş : 40
Nerden : İzmir
Ben Böyleyim : Kahramanmaraş Coğrafyası Akyn10
ReP Puanı : 15
Kayıt tarihi : 01/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz