Kocaeli Tarihi

Aşağa gitmek

Kocaeli Tarihi Empty Kocaeli Tarihi

Mesaj tarafından By_hakaN Bir C.tesi 06 Ara. 2008, 21:49

Marmara Bölgesi’nin Kuzey dogu kesiminde yer alan Kocaeli, tarihi gelisimi M.Ö.ki yillara dayanan ve izleri halen günümüze kadar gelen çesitli medeniyetlerin yasandigi bir bölgedir.
Ilk çaglarda, Bithynia adi verilen bölgede kurulan kentler, sirasiyla, Olibya, Astakoz, Nicomedia, Iznikmid, Izmid ve Kocaeli adlarini almistir.
Asya ve Avrupa dogal geçis yollari üzerinde önemli bir kültür, ticaret ve jeopolitik köprü islevi gören kent, M. Ö. bugünkü Izmit’in güney dogusuna, Basiskele çevresine yerlesen Megarali göçmenler tarafindan M.Ö. 712 yilinda kurulmus ve Astakoz adini almistir. Kent, M.Ö. 300 yilina kadar yöreye egemen olmus, M.Ö. 500-435 yillari arasinda bagimsiz bir kent olarak yasamis ve kendi adina sikke bastirmistir. M.Ö. 262 yilinda Astakoz halki, bugünkü Izmit’in bulundugu alanda kurulan bölgeye yerlesmis ve kent Bithynia krali olan Nikomedes dolayisiyla Nikomedya adini almistir. Nikomedya 1331 yilinda Osmanli egemenligine geçtikten sonra, önce Iznikmid, daha sonra Izmid (Izmit) adini almistir.
Izmit ilk olarak 11. yy ‘in sonlarinda Selçuklular zamaninda Türk egemenligine alindi. (1078) Daha sonra Haçli Seferleri sonunda kisa bir süre Haçli Ordusu komutani Aleksios Komnenos tarafindan isgal edildi. Türk egemenligine kesin olarak geçisi, Orhan Bey döneminde oldu. 1331 yilinda Uçbeyi akçakoca tarafindan Osmanli topraklarina katildi. Il, Kocaeli adini ise, bu yöreyi Osmanli Devleti’ne katan, Osman Bey ve oglu Orhan Bey’in uç beylerinden olan Akça Koca’dan almistir.
Bu tarihten sonra kente, önce Iznikmid, daha sonra Izmid (Izmit) adi verildi. Kent en parlak dönemine Kanuni Süleyman zamaninda ulasti. 19.yy Istanbul-Izmit arasinda isleyen ve 1873 yilinda Haydarpasa-Ankara demiryolunun kente ulasmasindan sonra Izmit’in ticari ve sosyal yasami canlanmaya basladi.
I. Dünya Savasi’nin getirdigi yikimlar sonucu önemini bir süre yitiren ve Ingilizler ile Yunanlilar tarafindan isgal edilen Izmit, 27 Haziran 1920 de Türk Ordulari tarafindan isgalden kurtarildi. Cumhuriyet Döneminin baslarinda Izmirt Kocaeli ilinin merkezi oldu ve 1950’ li yillardan sonra hizla geliserek büyük bir sanayi ve ticaret merkezi haline geldi.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Mesaj Sayısı : 420
Yaş : 40
Nerden : İzmir
Ben Böyleyim : Kocaeli Tarihi Akyn10
ReP Puanı : 15
Kayıt tarihi : 01/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz