Muğla Coğrafyası

Aşağa gitmek

Muğla Coğrafyası Empty Muğla Coğrafyası

Mesaj tarafından By_hakaN Bir C.tesi 06 Ara. 2008, 23:26

Muğla ili Anadolulun güney-batısındadır. Güney-batisi, Fethiye körfezinden Mandalıya körfezi'ne kadar olan sahilleri kapsar. Muğla ilinin doğusunda Antalya, Burdur ve Denizli illeri, kuzeyinde Aydın ili, batısında Güllük, Gök ova ve Datça körfezleri'nin yer aldığı Ege Denizi ve güneyinde Akdeniz uzanmaktadır. Muğla ili en uzun sahil şeridine sahip olan ildir.

Muğla'nın yaklaşık %20'si tarım arazisi olup geri kalan alanlar dağlık ve engebeliktir. Dağlar, ormanlar, süngerciliğe ve balıkçılığa son derece elverişli koylar, turistik potansiyeli yüksek ve görülmeye değer tarihsel eserleri olmasına rağmen, kara ve deniz ulaşımı yetersizliğinden sahil ilçeleri dışında kırsal karakterde bir ilimizdir.DAĞLAR

Marmaris Karaağaç koyuna kadar doğu-bati uzanışlı Muğla Menteşe yöresi dağları, Ege ve Akdeniz coğrafi bölgelerinin de ayrıldığı doğal sınırlar olan Karaağaç Koyu doğusunda, Bati Toroslar'in genel çizgilerine uyarak kuzeydoğu-güneybatı yönünde uzanırlar. Kırıklı arazide horst görünümündeki, çok dik yamaçlarla ovalardan ayrılan dağların başlıcaları Akdağ, Göktepe Dağı, Sandras Dağı, Oyuklu Dağı, Kavak Dağı, Beşparmak ve Gökbel Dağlarıdır.

PLATOLAR

Muğla'da geniş alanlı platolar yoktur. Geçirimli karstik arazi nedeniyle akarsular tarafından kazınmış az engebeli düzlükler olan plato alanlarını, sadece çöküntü ve kolye ovaları kenarlarını dağlardan ayran yamaçlarda küçük araziler durumunda görmek mümkündür. Bati ve Doğu Menteşe dağları eteklerinde, Menteşe platosu ve Bacın (Milas) platosu parçalı bir görünüm taşır.

OVALAR-VADİLER

Muğla'da bulunan baslıca düzlükleri, kıyı çöküntü alanlarına genç alüvyonların dolmasıyla oluşmuş kıyı ovaları, karstik yapıdaki kolye ovaları (gölova) ve akarsu vadi tabanları olarak uç gruba ayırmak mümkündür:

* Esen ovası
* Selci ovası (Mandan)
* Fethiye ve Kargı ovası
* Kemer ovası
* Dalaman ovası
* Diğer kıyı ovaları (Ortaca ve Dalyan, Köyceğiz-Kargıncık, Gök ova, Marmaris-Değirmen yanı, Milas-Ören, Bodrum-Bitez, Bodrum-Akçaalan dir).
* Milas ovası
* Muğla ovası
* Yeşilyurt (Pisi) ovası
* Yatağan-Bozüyük ve Turgut ovasıAKARSULAR

Menteşe yöresinde kalkerli karstik arazi çok geçirimli olduğundan, yüzünden akan akarsu gelişemez. Karamuğla ve Kanderisi gibi sel rejimli derelerin yataklarında ancak kıs aylarında su bulunur. Muğla ili akarsuları uç gruba ayrılır.

Bütünüyle il siniri içerisinde olanlar :

* Namsam çayı
* Kargıncık deresi
* Kargı çayı
* Karaculha deresi
* Kocadere
* Sari cay

Büyük Menderese dökülen akarsular :

* Cine çayı
* Akcay

Muğla ili dışından beslenenler :

* Esenciyi ( Kocaca)
* Dalaman çayı

GÖLLER VE BARAJLAR

Muğla ili sınırları içerisinde Köyceğiz golü, Baba (Camici) golü, Hacet (Tuzla) golü, Denizcik, Sulundur ve Koca gol doğal golleri ile sulama amaçlı Mumcular ve Geyik barajları, küçük alanlı Ula ve Kazan göletleri vardır.BİTKİ ÖRTÜSÜ

Muğla ilinin iklim ve toprak koşullarına göre şekillenen doğal bitki örtüsü çok çeşitli ve zengin bir flora oluşturur. İlimizin geniş alanlarında Akdeniz iklimi özellikleri egemendir. Kıs aylarında aşırı düşük sıcaklık ve kuraklık olmaması bitkilerin gelişimi için elverişlidir. Yüksek dağlık alanlar iğne yapraklı ormanlar bulunmaktadır.

Muğla ilinde, ekonomik değer taşıyan cam ormanları, kuzugöbeği mantarı, orkide, tavsan topu gibi bitkilerden bilinçsiz bir şekilde yararlanma yoluna gidilmiştir.AĞAÇ TÜRLERİ

*
İğne yapraklılar : kızılcam, karacam, ardıç...
*
Geniş yapraklılar : meşe, çınar, karaselvi, ihlamaur, dut...
*
Cali türleri : mersin, defne, kocayemiş, hayıt...
* Otsu bitkiler : adaçayı, kekik, biberiye...
* Ormanalti bitki türleri ve diğerleri : böğürtlen, cam dibi mantarları, topalak, semizotu, kuzukulağı...
* Çiçekler : nergis, papatya, gelincik, menekşe...HAYVAN TÜRLERİ

Muğla'da yabanıl hayvan varlığı oldukça çeşitli ve zengindir. Marmaris Adakoy'de ala geyik ile Marmaris Karadağ yarımadası, Yılanlı Çakmak Kocatepe ve Köyceğiz'de yaban keçisi üretme ve koruma sahaları bulunmaktadır. Dünyada az rastlanan «Caretta Caretta » cinsi iri deniz kaplumbağası Dalyan-Iztuzu üreme sahası kontrol altındadır.* Kaanatlı hayvanlar : bıldırcın, keklik, leylek, kırlangıç, şahin, serce, yaban kazı...
* Kanatsız yabanıl hayvanlar : yaban keçisi, ala geyik, kurt, çakal, tilki, tavsan...
* Balık çeşitleri : sazan, kefal, levrek, çipura, alabalık...İKLİM

Muğla ili Akdeniz iklimi etkisinde kalmaktadır. 800 m yüksekliğine kadar olan alanlarda «Asil Akdeniz İklimi » ve daha yüksek alanlarda « Akdeniz Dağ İklimi » hissedilir. Sıcaklık değerleri, nemlilik, yağış miktarı ve hakim rüzgar yönleri yerel coğrafi koşullara göre değişmektedir.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Mesaj Sayısı : 420
Yaş : 40
Nerden : İzmir
Ben Böyleyim : Muğla Coğrafyası Akyn10
ReP Puanı : 15
Kayıt tarihi : 01/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz