Samsun Coğrafyası

Aşağa gitmek

Samsun Coğrafyası Empty Samsun Coğrafyası

Mesaj tarafından By_hakaN Bir Paz 07 Ara. 2008, 00:31

Samsun, Orta Karadeniz bölgesinde yer alır. Yüzölçümü 9.083 km2 dir. 2000 yılı nüfus sayımına göre şehir nüfusu 1.209.137'dir, köy nüfusları ise;

Doğuda Ordu, güneyde Tokat, Amasya ve Çorum, batıda Sinop iliyle çevrili olup kuzeyine de Karadeniz kaplar. Karadeniz kıyı şeridini takiben uzanan Kuzey Anadolu Dağları'nın il sınırları içindeki kesimleri daha yüksektir. Kıyıdan uzaklaştıkça basık ve yuvarlak sırtlar halinde yükselene bu dağlar 1000 ile 1500 m.'ye ulaşırlar. Batı uç kısmıyla il toprakları içine sokulan Canik Dağları, Kunduz Dağı, Bünyan Dağı, Sıralı Dağ ve Yunt Dağı ile ilin en yüksek dağı olan Akdağ (2.082 m) başlıca dağlarıdır.

Plato ve yaylalar fazla yüksek değildir. Yaylalar; Ladik, Havza, Vezirköprü ve Kavak ilçelerinde yer alır.
Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin taşıdıkları alüvyonların yüzyıllar boyunca kıyıda birikmesi sonucu verimli Bafra ve Çarşamba Ovaları oluşmuştur.
......Samsun, akarsu bakımından zengindir. Türkiye'nin kendi sınırları içinde denize ulaşan en uzun nehri Kızılırmak Kızıldağdan doğar, Sivas, Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir topraklarını sular; Anadolu yaylasından bir yay çizerek Çorum ilinin kuzeyinden Samsun'un topraklarına girer ve denize dökülür. Uzunluğu 1.182 km. dir. Başlıca kolları Delice Suyu, Devrez Çayı, Gökırmak'tır. Köse Dağ'dan doğup Canik Dağlarına geçerek Samsun il sınırına gelen Yeşilırmak Civa Burnu'ndan denize dökülür. 468 km. uzunluğu olan Yeşilırmak'ın Tozanlı Irmağı, Tokat Çayı, Kelkit ve Çekerek Suyu önemli kollarıdır. Bunların dışında Samsun topraklarından çıkarak Karadeniz'e dökülen Terme Çayı, Mert Irmağı, Kürtün Deresi ve Abdal Deresi gibi akarsuları vardır. Samsun göl bakımından da zengin bir ilimizdir.
......Samsun'un iklimi, sahil ve iç kesimlerde değişiklik gösterir. Sahil şeridi Karadeniz'in etkisinde olmasına karşın iç kesimler Akdağ ve Canik Dağları etkisi altındadır. Sıcaklık ve yağış faktörleri bakımından Samsun, ne doğu ne de Batı Kardeniz bölgesine benzemektedir. Yağış Doğu Karadeniz'e nazaran daha azdır. Kuzey rüzgarlarına açık olduğundan sıcaklık daha düşüktür. Bir günde havanın birkaç defa değiştiği gözlenebilir. Kıyı kesiminde kışlar ılık, ilkbahar, sisli ve serin,yaz mevsimi ise genellikle kuraktır. İlin iç kısımları sahile oranla daha serindir. Bunun sebebi ise yükseklik farkının çok fazla olmasıdır.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Mesaj Sayısı : 420
Yaş : 40
Nerden : İzmir
Ben Böyleyim : Samsun Coğrafyası Akyn10
ReP Puanı : 15
Kayıt tarihi : 01/12/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz