DOS İşletim Sistemi ve Komutları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

DOS İşletim Sistemi ve Komutları

Mesaj tarafından By_hakaN Bir Paz 07 Ara. 2008, 06:54

Dos Komutlarına geçmeden önce; Kısaca DOS nedir; Nasıl bir işletim sistemidir; ne için ihtiyaç duyuldu bahsedeceğim.

DOS

DOS ‘un açılımı (Disk Operating System) dir, ve bilgisayar icin ufak ve basit bir işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. Asıl görevi Disket ve Sabit Disk gibi depolama aygıtlarının yönetimdir.

Bunu belirtmekte fayda var; DOS çeşitli diğer işlevleri de üstlenebilir, ve bu özellikler çeşitli kullanım yazılımları yardımıyla yapılabilir. Bu işlevler şunlar : Grafik, ses, yazdirma, ağda gezinme, bellek yönetimi, çoklu kullanici ve çoklu islem özellikleri vs.

Dos’ta herşey Komutlarla yapılır; yani Grafiksel bir kullanıcı arabirimi (pencere) yoktur.

DOS 90’lı yılların başına kadar birçok bilgisayar sistemlerinde işletim sistemi olarak yer almıştır. Sonraları yerine Windows’a bırkmıştır. Günümüzde DOS basit ve ufak oluşundan bir gömülü sistem olarak çoğu sistemlerde yer almaktadır.

DOS Sürümleri

Bazı Dos sürümleri şunlardır : MS-DOS (Microsoft), IBM-DOS (IBM), FreeDOS (Bedava ve açik kaynakli), DR-DOS; Novell DOS; OpenDOS (Digital Research), PTS-DOS (Rusya’dan bir OS).

MS-DOS

Yukarıda DOS için anlatıklarımdan pek farkı yok gerçi; Çünkü bu sefer sadece bir MS eklentisi mevcüttür. Olsun yine kaldığımız yerden devam edelim..

MS-Dos ; Microsoft Disk Operating System (Microsoft Disk işletim sistemi) kelimelerinin kısaltılmış halidir.

MS-DOS Sürümleri

MS-DOS, 1981’de piyasaya sürülüsünden beri birkaç kez degisikliğe uğramistir. Ilk sürümün numarasi 1.00’di. MS-DOS’ un zaman zaman degistirilmesinin amaci, daha gelismis donanimlardan yararlanmak ve önceki hatalari düzeltmektir. Sisteminizi baslattiginizda, MS-DOS, kullandiginiz sürümün numarasini (versiyon) ekranda gösteriyor olabilir.

MS-DOS’ un yeni bir sürümü çiktiginda, eger numarasinin ondalik noktasindan sonra degisiklik varsa, (Örn. 6.0’dan 6.2’ye), bu küçük bir degisiklik gösterir.Bu durumda MS-DOS öz olarak önceki sürüme göre pek degisiklik içermez. Ondalik noktasinin önündeki sayinin degismesi ise büyük bir degisiklik gösterir. Örnegin sürüm 6, sürüm 5’te olmayan birçok yeni özellik getirmistir.

MS-DOS’ un yeni sürümleri eskilerine göre daha güçlü ve gelismis olsalar da öncekilerle uyumlu kalirlar. Bu yüzden, diyelim ki sürüm 2.1’i kullaniyorken baska bir sürümle çalismaya basladiginizda, tüm bilgilerinizi, deneyiminizi, dosya ve disklerinizi eskisi gibi kullanabilirsiniz.

MS-DOS’ un 3.30’ dan sonraki sürümleri söyledir;

MS-DOS 3.30

MS-DOS 4.01

MS-DOS 5.0

MS-DOS 6.0

MS-DOS 6.20

MS-DOS 6.22

MS-DOS 7.0

MS-DOS 8.0

DOS Komutları

DIR: Dos un en önemli komutudur.Içinde bulunulan dizindeki tüm dizin ve dosyalari gösterir. Örnek C:>DIR

DIR/S: Içinde oldugumuz dizinde iç dizinlerde dahil olmak üzere istenilen dosyayi arar DIR/S OKU.TXT

DIR/P: Içinde oldugumuz dizinde dosya ve dizinleri sayfalar halinde listeler. Istenilen bir sayfaya sigmaz ise bir tusa basilinca devam eder. Diğer sayfaya geçer. Bunun için gösterilen sayfanın altında “Devam etmek için bir tuşa basınız” şeklinde bir yazı çıkar.

DIR/AH: Içinde oldugumuz dizin içindeki gizli dosyalari ve dizinleri gösterir. Bunu C nin içinde Windows klasöründe uygularsanız, gizli dosyaları rahat bir şekilde görürsünüz.

DIR/AD: Içinde oldugumuz dizin içinden sadece dizinleri gösterir. Gizli Dosyalar dahil

DIR/W: Dizinleri ve dosyalari yatay sekilde gösterir. Genelde 3 sütünle.

DIR/AR: Içinde oldugumuz dizin içindeki okunur dosyalari görüntüler.

DIR/AA: Içinde oldugumuz dizinde arsiv niteligi tasiyan dosyalari görüntüler. Mesela .log ile biten dosyalar.

DIR/AS: Içinde oldugumuz dizinde sistem dosyalarini gösterir.

DIR/ON: Gösterilen dizin ve dosyalari harflere göre siralar.

DIR/OE: Gösterilen dizin ve dosyalari uzantiya göre siralar.

DIR/OS: Gösterilen dizin ve dosyalari boyutlarina göre küçükten büyüge siralar.

DIR/L: Gösterilen dizin ve dosyalari küçük harfle listeler.

DIR/OD: Gösterilen dizin ve dosyalari olusturulduklari ya da degistirildikleri tarihe göre listeler.

CD: Bir klasörden digerine geçmek için, baska bir deyisle klasör degistirmek için cd komutu kullanilir.

Genel Formatı : CD:DIZIN ADI

Mesela : CD CW komutu ile CW dosyasina gireriz.

CD Ana dizine çikisi saglar.Örnek CW den çıkıp ana dizine dönmek isterseniz

CD.. Bu komut içinde oldugumuz dizinden bir üst dizine geçisi saglar

DEL: Bir dosyayi silmek için del komutu kullanilir. Bir dosya silindigine sadece içindekiler silinmez, dosya tümüyle yok olur.

Örnek: DEL README.TXT

DEL *.*: Içinde oldugumuz dizindeki tüm dosyalari silmeye yarar

UNDELETE: DOS 6,22 ve önceki sürümlerinde kullanilabilir.Silinen bir dosyanin üzerine baska bir kayit yapilmadiysa kurtarir.

COPY: Bir dosyanin kopyasini elde etmek için copy komutu kullanilir. Komutla birlikte sadece kopyalanacagi klasörün ismi verilirse ayni isimde ve yani içerikte yeni bir dosya yaratilmis olur. Klasörün yaninda bir dosya ismi de verilirse içerigi ayni fakat adi degisik bir dosya üretilmis olur.

Format : COPY AsilDosya KopyaDosya

XCOPY: :Kullanimi copy komutu ile ayni olmasina rağmen COPY komutundan farkli islevleri vardir.xcopy’de parametre kullanabiliriz.

/S: :Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki tüm alt dizinleri hedefe kopyalar.

/H: Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki gizli dosyalarida kopyalar.

/P: Bu parametre her kopyalamada onay ister.

/Y: Bu parametreyle kopyalanacak dosya dizinde varsa sormadan dogrudan kopyalar.

MD: İçi boş olan bir dizin yaratyr.Örnek : MD Hadim

Bunun için MKDIR komutunu da kullanabilirsiniz.

RD: İçi boş olan bir dizini siler.Örnek : RD Hadim

TYPE: Gösterilen dosyanin içinde ne tür kayitlarin bulundugunu bize gösterir.

Örnek: TYPE README.TXT

PROMPT: Bu komut DOS un C:> seklinde olan standart promptunu degistirmeye yarar.

Örnek: PROMPT Hadim

MEM: Bu komut sayesinde DOS un o anda ki bellek durumunu ögrenebilirsiniz.

FORMAT: Her disk veya disket, belli bir isletim sistemi tarafindan taninmasi için biçimlendirme denilen bir islemden geçmek zorundadir. Bu islemi gerçeklestiren komut format komutudur.

Bir disk veya disket biçimlendirildiginde içerdigi tüm bilgiler yok olur. Bunlar geri getirmek normal kosullarda mümkün degildir. Sabit diskler zorunlu olmadikça ve uzman bir kullanici tarafindan gerekli görülmedikçe kesinlikle biçimlendirilmemelidir.

Formatı : FORMAT Sürücü

REN: Dosyalaryn ve dizinlerin ismini degistirmeye yarar.

Örnek: REN README.TXT BENIOKU.TXT

DEFRAG: Windostaki defragment ile aynidir. DOS altindan dosyalari birlestirir ve programlarin hizlanmasini saglar.

Dos penceresinde Defrag yazdığınızda size hangi parametlerin ne işe yaradığını gösterir. Aldığı parametrlerin bazıları : Defrag –a , Defrag –f, Defrag –v .

DOSKEY: Bu komut ile DOS a yeni islevler eklenebilir. Bir kere kullanilmasini yeterlidir.

ATTRIB: Dosyalarin özelliklerini degistirmeye yarar ve yeni dosyanin özelligini belirlemek için de kullanılır .

Örnek:

ATTRIB DOSYAADI/PARAMETRE +H: Bu komut dosyayi gizli hale getirir.

ATTRIB BARIS.TXT +H -H: Bu komut dosyanin gizliligini kaldirir.

+R: Bu komut dosyayi salt okunur hale getirir.

-R: Bu komut dosyanin salt okunur halini degistirir.

+A: Bu komut dosyayi arsiv haline getirir

-A: Bu komut dosyanin arsiv halini kaldirir.

+S: Bu komut dosyayi sistem dosyasi haline getirir.

-S: Bu komut dosyanin sistem dosyasi halini kaldirir.
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Ben Böyleyim :
ReP Puanı : 15

Kullanıcı profilini gör

Geri: DOS İşletim Sistemi ve Komutları

Mesaj tarafından SELIN Bir Paz 28 Ara. 2008, 00:47

PAYLASIM ICIN TSKLER......!!!! :)
SELIN
ÜYEÜYE

Kadın