SiziNveBenimforum.Net Platformuna HoşGeldiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Windows İşletim Sistemi Avantajları ve Dezavantajları

2 posters

Windows İşletim Sistemi  Avantajları ve Dezavantajları Empty Windows İşletim Sistemi Avantajları ve Dezavantajları

Mesaj tarafından By_hakaN Paz 07 Ara. 2008, 06:31

Windows, Microsoft firmasının ürettiği bir işletim sistemidir. Kullanışlı grafik arayüzler (pencereler) ve görsel iletiler yardımıyla programları çalıştırma, komut verme gibi işlemleri hem mouse (fare) hem de klavyeden veri girerek gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan bir işletim sistemidir. En büyük özelliklerinden biri, kolay öğrenilebilir oluşudur. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Bu konuda en önemli rakibi ise Linux sistemidir.

Windows´un şu an farklı farklı sürümleri (versiyonları) yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunlar sırasıyla Win3.1, Win95, Windows NT, Win98, Windows ME (millenium edition), Win2000, Windows XP dir. 2006 yılında Longhorn adlı sürümünün piyasaya sunulması beklenmektedir.

Şimdi ise Windows işletim sisteminin kullanıcı açısından avantaj ve dezavantajlarını kısaca inceleyelim

Avantajları

* Bilgisayar kullanma konusunda zorluk çeken ve uzak duran kişilere görsel açıdan cazip ve kullanım kolaylığı olan bir çalışma ortamı sağlaması
* Uzun dosya isimlerine izin vermesi (255 karaktere kadar)
* Program desteklerinin oldukça fazla olması
* Yeni takılan bir modemi, mouse, ekran kartı, ses kartı vs gibi birimleri kolay ve otomatik algılama olanağı veren tak ve çalıştır desteğinin varlığı

Dezavantajları

* Windows´un, Linux gibi açık kodlu bir sistem olmaması, bu nedenle çok sayıda kullanıcının devreye girip, yazılımı geliştirmesine, açıklarını kapatmasına izin vermemesi.
* Internet uygulamaları ya da veritabanı sunuculuğu gibi veri alışverişinin yoğun hacimli olduğu işlerde yavaş kalabilmesi.
* Kilitlenme problemi ve zaman zaman yeniden yükleme zorunda kalınması.
* Kimi durumlarda, diğer bazı işletim sistemlerine göre bilgisayar hafızası ve diğer kaynakları verimsiz kullanabilmesi.
* Virüsler, bilgisayar korsanları ve Internet üzerinden gelebilecek çok sayıda hatalı programa karşı güvenlik açıkları barındıran korumasız bir sistem olması.

By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Ben Böyleyim : Windows İşletim Sistemi  Avantajları ve Dezavantajları Akyn10
ReP Puanı : 15

Windows İşletim Sistemi  Avantajları ve Dezavantajları Empty Geri: Windows İşletim Sistemi Avantajları ve Dezavantajları

Mesaj tarafından SELIN Paz 28 Ara. 2008, 00:47

PAYLASIM ICIN TSKLER.....!!!!
SELIN
SELIN
ÜYEÜYE

Kadın
Ben Böyleyim : Windows İşletim Sistemi  Avantajları ve Dezavantajları Gozkir10
ReP Puanı : 0

- Similar topics