SiziNveBenimforum.Net Platformuna HoşGeldiniz..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SBS Sınav Sistemi

SBS Sınav Sistemi Empty SBS Sınav Sistemi

Mesaj tarafından By_hakaN Paz 13 Eyl. 2009, 09:40

SBS (Seviye Belirleme Sınavı)

İlköğretimin 6, 7 ve 8. sınıfların sonunda MEB tarafından düzenlenen merkezi sınavlardır. Bu sınavların müfredat odaklı olması sağlanacaktır.

YBP (Yılsonu Başarı Puanı)

İlköğretimin 6, 7 ve 8. sınıflarda gösterilen ders başarısına dayalı olarak hesaplanan puandır.
(Öğrencinin okuldaki derslerden aldığı notlar.)

YDP (Yöneltme ve Davranış Puanı)

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıflarda sergilediği davranışlarla ilgili olarak Sınıf Öğretmenler Kurulunun yaptığı değerlendirmedir.

Image Hosted by ImageShack.us

SP (Sınıf Puanı)

Sınıf Puanı; seviye belirleme sınavı puanı, davranış puanı ve yılsonu başarı puanının
e-okul sisteminde belli oranlara göre otomatik olarak hesaplanan puandır.
Sınıf puanının hesaplanırken; Seviye Belirleme Sınavı Puanı % 70, Yıl Sonu Başarı Puanı %25, Davranış Puanlarını % 5, oranlarında, 6., 7. ve 8.sınıflar için ayrı ayrı hesaplanacaktır. Öğrencinin 8. sınıf sonunda SP6, SP7 ve SP8 puanları oluşmuş olacaktır.

OYP (Ortaöğretime Yerleştirme Puanı)

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı; öğrencinin Fen Liselerine, Sosyal Bilimler Liseleri ile Anadolu türü ortaöğretim kurumları ile daha önce OKS sonuçlarına göre öğrenci alan okullara yerleştirmesinde esas olacak puandır. Ortaöğretim Yerleştirme Puanı; 6.,7. ve 8.sınıflar için sınıf puanları üzerinden ayrı ayrı hesaplanacaktır.

G-OYP (Genel Ortaöğretime Yerleştirme Puanı)

6. sınıf puanı'nın % 25'i dikkate alınacak; 7. sınıfta elde edilen puanın % 35'i, 8. sınıfın puanının ise % 40'ı kullanılacak.

SBS DE KAÇ SORU SORULACAK?

Seviye Belirleme Sınav sonuçları yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılabilecektir. Sınıf geçmeye herhangi bir etkisi olmayacaktır.
Seviye Belirleme Sınavlarında soru içeriğinin öğretim programları odaklı olması, okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanması esas alınacaktır. Sorular öğrencinin öğrenim gördüğü yıla ait olacak ve geçmiş yılları kapsamayacaktır.
Seviye Belirleme Sınavlarında Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil derslerinden soru sorulacaktır.

Image Hosted by ImageShack.us

YERLEŞTİRME:

İlköğretim sonunda elde edilen (G-OYP) Genel Ortaöğretime Yerleştirme Puanına dayalı olarak yerleştirme süreci aşağıdaki aşamalara göre gerçekleşecektir.

1. Her eğitim ve öğretim yılının sonunda her bir sınıf için elde edilen OYP lerin toplanmasıyla elde edilen G-OYP ilan edildikten sonra öğrenciler, okulların tercihlerine göre tercih yapacaklardır.

2. Milli Eğitim Bakanlığınca her yıl okulların kontenjanlarını tespit edilerek açıklanacaktır.

3.Bütün ortaöğretim kurumlarına, G-OYP sonuçlarına göre yerleştirme yapılacaktır. Ancak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liseleri; öğrencilerin Seviye Belirleme Sınavı na(SBS) ve Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) toplamının, genel ve özel alan bağlamında Bakanlıkça belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartıyla tercih edilebilecektir.

4. Öğrenciler almış oldukları G-OYP ve yapmış oldukları tercihlere göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yerleştirilecektir.
5. Özel yetenek gerektiren liselere ( Spor ve Güzel Sanatlar Liseleri ) öğrenci alımı mevcut sistemdeki şekliyle devam edecektir.
By_hakaN
By_hakaN
ADMİNADMİN

Erkek
Ben Böyleyim : SBS Sınav Sistemi Akyn10
ReP Puanı : 15

- Similar topics